Konuşma Zamanı: Kenti Kadın+’ların Sözü ve Sanatıyla Donatmak

Akkent, M., Kaçar, Ş., Öztürk, M. S., & Yılmaz, B.(2021). Konuşma Zamanı: Kenti Kadın+’ların Sözü ve Sanatıyla Donatmak. İstanbul Toplumsal Cinsiyet Müzesi ve Aramızda Toplumsal Cinsiyet Araştırmaları Derneği
Yayını indir / görüntüle

İstanbul Sözleşmesi’nden bir gece yarısı kararı ile çıkılmasını, tüm Türkiye’deki milyonlarca kadın+’yla birlikte kabul etmiyoruz. Bu nedenle İstanbul Sözleşmesi’ni ve taleplerimizi gündemde tutmak amacıyla 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında billboard eylemi, sanal sergi ve kitap gibi farklı görünürlük ve kullanım alanları açan bir çalışma gerçekleştirdik. 25 Kasım’da billboardları kullanarak Türkiye’nin birçok kentini feminist slogan ve taleplerle donattık, yaşamsal önemi olan haklı taleplerimizi sürekli görünür yapacak bir sanal sergi açtık ve bir kitap hazırladık.

Türkiye feminist hareketinin sloganları temelinde, sözleşmenin ‘yaşatan’ öneminin ve feminist hareketin taleplerinin, kadın+ sanatçıların eserleriyle yorumlandığı bu çalışmada, sanatın dönüştürücü gücü ve kapsayıcılık vurgulanıyor.