4 Eylül Dünya Cinsel Sağlık Günü

4 Eylül günü, 2010 yılında cinsel sağlık ve eğitim üzerine araştırmalar ve çalışmalar yürüten küresel bir örgüt olan Dünya Cinsel Sağlık Birliği (WAS-World Association for Sexual Health) tarafından ‘Dünya Cinsel Sağlık Günü’ olarak belirlenmiştir.

Dünya Cinsel Sağlık Günü’nün amacı tüm dünyada cinsel sağlık konusundaki farkındalığı arttırmaktır. 4 Eylül’de kamusal alanda cinsellik hakkında tartışabilmek amacıyla okul, kütüphane, üniversite, hastane, sanat salonları gibi birçok alanda Dünya Cinsel Sağlık Günü etkinlikleri düzenlenmektedir. 2010 senesinde ‘Haydi konuşalım!’ sloganıyla tartışmalara başlayan organizasyon, her sene belli konu başlıklarını gündeme getirmektedir. 2020 yılında ‘Covid-19 Döneminde Cinsel Haz’ konusu tartışılmıştır.

Dünya Cinsel Sağlık Günü etkinlikleriyle, kamu politikalarını teşvik etmek için çalışmalar yürütülmesi ve tüm dünyada cinsel sağlık eğitimlerinin yaygınlaştırılması amaçlanmaktadır. Bu çerçevede cinsel sağlık yalnızca klinik değil, fiziksel, ruhsal, sosyal sağlığın da bir parçası olarak kabul edilmektedir. Baskı, şiddet, zorlama ve ayrımcılığın olmadığı güvenli cinsel deneyimleri içermektedir.

Türkiye’de CİSED (Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği) bu konuda aktif çalışma yürüten derneklerden biri olarak her sene Dünya Cinsel Sağlık Günü ve temalarını gündeme getirmektedir. Konu başlıklarını Türkiye perspektifinden tartışmaya açmaktadır. Ayrıca cinsel sağlık üzerine kamu politikalarını teşvik amaçlı bir deklarasyon yayınlamıştır ve kamuoyunu bu konuda bilgilendirmek için faaliyetler yürütmektedir.

Kaynak

“World Sexual Health Day”, WAS, https://worldsexualhealth.net/world-sexual-health-day/, [Erişim Tarihi, Haziran 2021].

World Health Organization (2020) “World Sexual Health Day”, https://www.who.int/news-room/events/detail/2020/09/04/default-calendar/world-sexual-health-day, [Erişim Tarihi, Haziran 2021].

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) (2018), https://www.cised.org.tr/basin/398/4-eylul-dunya-cinsel-saglik-gunu-kutlu-olsun, [Erişim Tarihi, Haziran 2021].

Yazar
Zeynep Ecem Engin