26 Nisan Lezbiyen Görünürlük Günü

Uluslararası Lezbiyen Görünürlük Günü, 2008 yılından itibaren her yıl 26 Nisan’da kutlanmaktadır. Lezbiyen Görünürlük Günü, heteroseksizmin normal kabul edildiği, lezbiyenlerin eşitsizliğe ve ayrımcılığa uğradığı bir dünyada lezbiyenlerin görünür ve güvende hissetmelerine yönelik küresel bir farkındalık kampanyasıdır.

Dünya Sağlık Örgütü 17 Mayıs 1990’da eşcinselliği patolojiden arındırma kararı aldığından 17 Mayıs günü 130’dan fazla ülkede Uluslararası Homofobi ve Transfobi Karşıtlığı Günü olarak kutlanırken, 37 ülkede eşcinsellik hala suç olarak kabul ediliyor. Lezbiyenler, ergenlikte yaşadıkları duygusal gerilim nedeniyle, heteroseksüel kadınlardan daha fazla depresyon, yeme bozukluğu, anksiyete gibi sağlık sorunları yaşamaktadır. Bu sorunların beraberinde toplumlarda yaygın olarak gözlenen homofobi nedeniyle yargılanma, nefretle karşılanma olasılığı lezbiyenlerin kendilerini gizlemelerine, kim olduklarını açıkça ifade edememelerine neden olmaktadır. Bu nedenle Lezbiyen Görünürlük Günü lezbiyenlerin yok sayılmasına karşı atılan önemli adımlardan biridir.

Kaynak

“Lesbian Visibility Day: What It Is And Why It’s Important” (2020), https://mobilestyles.com/blog/posts/show/626-lesbian-visibility-day-what-it-is-and-why-its-important, [Erişim Tarihi, Haziran 2021].

“LGBT Pride and Awareness: Celebrating International Lesbian Visibility Day” https://www.abc10.com/article/news/community/race-and-culture/lgbt-community-celebrate-lesbian-visibility-day/103-62836b71-655f-41ff-b47d-7092ff6ce7c7, [Erişim Tarihi, Haziran 2021].

Yazar
Demet Sayınta