23 Eylül Biseksüel Görünürlük Günü

1999 yılında üç aktivist tarafından başlatılan (Wendy Curry, Michael Page ve Gigi Raven Wilbur) Biseksüel Görünürlük Günü veya Biseksüellik Günü her yıl 23 Eylül’de kutlanmaktadır.

LGBTİ+ topluluğu içinde büyük bir grup oluşturmasına rağmen biseksüelliğin yeni bir kimlik olarak görülmesinin nedenlerinden biri topluluğun 1990’ların başına kadar sınırlı bir görünürlüğe sahip olmasıdır. Gerçekte biseksüellik binlerce yıldır vardır. Biseksüellik terimi, Amerikalı nörolog Charles Gilbert Chaddock’un Krafft-Ebing’in Psychopathia Sexualis adlı eserinin çevirisinin yayınlandığı 1892’ye kadar ortaya çıkmamıştır. Bundan önce, biseksüellik, hem ‘erkek’ hem de ‘kadın’ cinsel organlarına sahip olanları tanımlamak için kullanılıyordu. Alfred Kinsey, 1960’larda yayınlanan insan cinsel davranış ölçeği -Kinsey Ölçeği- ile bu cinsellik fikrini güçlendirdi. Ölçek, cinselliğin heteroseksüellik ve eşcinsellik ikilileriyle sınırlı olmadığını, bunun yerine tam heteroseksüellikten (0) tam eşcinselliğe (6) kadar uzanan bir spektrum olduğunu vurgulamıştır.

Uzun süredir görmezden gelinen biseksüel topluluğa görünürlük kazandırmak için başlatılan Biseksüel Görünürlük Günü, sonraları biseksüellerin hem eşcinsel hem de heteroseksüel topluluklarda yaşadıkları zorlukları ve yanlış anlaşılmaları yansıtma olanağı da yaratması bakımından önemlidir. ‘Biseksüel Görünürlük Günü’ eylemleriyle, heteroseksüellerin yanı sıra, eşcinsel topluluklar içinde de çoğu zaman marjinalleştirilen biseksüelliğin görünürlüğünün artırılması gerektiği düşüncesi öne çıkarılmış ve biseksüellere karşı önyargıların yıkılması ve biseksüel bireylerin yüreklendirilmesi amaçlanmıştır.

2017 yılında, (Türkiye’den de Kaos GL’nin desteğiyle) biseksüel görünürlüğün artırılması için https://earningmileage.wordpress.com/, adresli internet sitesinde biseksüellerin hikayeleri paylaşılmaya başlanmıştır.

Kaynak

Outright Action International (2019) “Bisexual Visibility”, https://outrightinternational.org/content/bisexual-visibility, [Erişim Tarihi, Haziran 2021].

Ecem Öztürk (2020) “23 Eylül 1999: Biseksüel Görünürlük Günü”, Çatlak Zemin, https://catlakzemin.com/23-eylul-1999-biseksuel-gorunurluk-gunu/, [Erişim Tarihi, Haziran 2021].

Yazar
Demet Sayınta